Jessamine Teams Earn Glory at KTCCA Indoor Championship

Published 6:14 am Friday, March 18, 2022

LOUISVILLE — Jessamine County track teams recently competed in the KTCCCA Class AA/AAA Indoor State Championships at Norton Healthcare Sports & Learning Center.

West Jessamine’s girls’ team won the Indoor State Championships, and are poised to make another run at a State title again this year. Last outdoor season, WJHS finished 2nd overall.

WJHS junior Lillian Hodge placed first in the high jump, first in the triple jump and second in the pole vault.

Results
• 200 meters: 14 Jacob Jones 11 West Jessamine (23.91 seconds)
• 400 meters: 15 Mathias Robertson 10 West Jessamine (55.06 seconds); 45 Colin Winter 12 West Jessamine (1:02.58)
• 60 meters: 30 Jacob Jones 11 West Jessamine (7.61 seconds); 33 Connor Mason 9 West Jessamine (7.64); 33 Chase Satterwhite 9 West Jessamine (25.31)
• 800 meters: 19 Matthew Martin 10 West Jessamine (2:10.09 min); 41 Zach Burge 12 West Jessamine (2:22.05)
• 1,500 meters: 50 Sifaan Amanu 10 West Jessamine (5:02.21 min); 52 Ethan Adams 9 West Jessamine (5:05.18)
• 60 meter hurdles: 17 Isaac Nicholls 12 West Jessamine (10.43 seconds)
• Shot put: 28 Peyton Vinton 11 West Jessamine (31-10 feet)
• High jump: 5 Chase Satterwhite 9 West Jessamine (5-10 feet); 13 Isaac Nicholls 12 West Jessamine (5-08.00)
• Long jump: 3 Mathias Robertson 10 West Jessamine (19-05.50 feet)

AAA Girls
• 60 meters: 4 Jordan McKenzie 9 West Jessamine (8.19 seconds); 8 Nysenia Arnold 9 West Jessamine (9.14)
• 400 meters: 9 Kiersten Stryker 10 West Jessamine (1:04.48 min); 15 Karlie Galus 10 West Jessamine (1:06.63)
• 1,500 meters: 19 Ava Miller 12 West Jessamine (5:29.66 min); 31 Layni Shouse 10 West Jessamine (6:00.59)
• 60 meter hurdles: 2 Aly Doyle 9 West Jessamine (9.64 seconds)
• 4×400 relay: 4 West Jessamine (4:24.85 min)
• 4×800 relay: 8 West Jessamine (11:01.36 min)
• Shot put: 11 Joselynn Mckenzie 12 West Jessamine (28-05.75 feet); 31 Emily Medina 11 West Jessamine (17-10)
• High jump: 1 Lillian Hodge 11 West Jessamine (5-04 feet); 4 Aly Doyle 9 West Jessamine (4-08 feet)
• Pole vault: 2 Lillian Hodge 11 West Jessamine (12-00 feet)
• Long jump: 2 Aly Doyle 9 West Jessamine (16-02.50 feet)
• Triple jump: 1 Lillian Hodge 11 West Jessamine (36-08 feet)

AA Boys
• 60 meters: 14 Shawn Reed 9 East Jessamine (7.70 seconds)
• 200 meters: 16 Shawn Reed 9 East Jessamine (25.32 seconds)
• 400 meters: 22 Caden Watts 10 East Jessamine (1:00.76 min)
• 800 meters: 8 Nate Moore 9 East Jessamine (2:15.38 min)
• 1,500 meters: 15 Mac Kosin 10 East Jessamine (4:53.62 min)
• 4×400 relay: 7 East Jessamine – (3:56.67 min)
• 4×800 relay: 7 East Jessamine – (9:38.57 min)
• Shot put: 20 Jake Darby 9 East Jessamine (34-07 feet); 24 Landon Walton 9 East Jessamine (31-01)

AA Girls
• 60 meters: 24 Alexis Vittitow 10 East Jessamine (9.12 seconds); 25 Abby Stappe 9 East Jessamine 9.46
• 800 meters: 17 Ainsley Smith 7 East Jessamine (3:07.23 min)
• 4×400 meter relay: 9 East Jessamine (4:55.28 min)